MEHENDI/ MEHNDI

Często dostaje od Was wiadomości z prośbą o wykonanie „tego typu wzorów”. W naszej kulturze jest to raczej  ciekawy sposób ozdabiania ciała, bardzo kobiecy lecz nie zapominajmy skąd „te wzory się wzięły” i że dla wielu ludzi na świecie mogą mieć różnorakie znaczenie.

– o pochodzeniu i znaczeniu mandal znajdziecie informacje TUTAJ

15057911_10154917086303570_1107986214_n

 

 

-informacje na temat kwiatów lotosu przeczytacie TUTAJ

dsc_0788-copy

Mehendi, mehndi – jest to hinduski zwyczaj dekorowania dłoni i stóp panny młodej skomplikowanym wzorem ze sproszkowanych liści henny. W sztuce Mehndi wykorzystywane są różne wzory.  W Indiach i na  Środkowym Wschodzie są to głównie motywy roślinne, natomiast styl afrykański opiera się na kształtach geometrycznych.

Popularne wzory to: kształty geometryczne, kwiaty połączone z wieloma ozdobnikami czyli Wzory Paisley , motyw pawia oraz wyobrażenia boga-słonia Ganeshy. Sceny związane ze ślubem: powitanie pana młodego przez pannę młodą, portrety młodych, itp.W niektórych rejonach Indii oraz w Maroku  tatuażami z henny ozdabia  się także skórę pana młodego.

dsc_0793-copy
Wczoraj wykonałam wzór inspirowany mehndi na ręce Magdy.

15207790_10154962280733570_1827677545_n

Zadaniem malunków na ciele panny młodej była ochrona przed złymi życzeniami, zaś im dłużej malunek się trzymał na skórze, tym lepiej wróżyło to harmonii małżeństwa. Uważa się, że im bogatszy wzór, tym szczęśliwsze będzie życie rodzinne. Malunki wykonywać mogły tylko kobiety zamężne, dlatego narzeczona w noc przed ślubem nie mogła wykonywać ich samodzielnie.Jedną z ich funkcji było zapewnienie potomstwa męskiego oraz dobry status w domu męża.

Poniżej kilka ciekawych wzorów znalezionych w sieci 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s