ETYKA W MODZIE- SKÓRY

To już ostatni post opierający się na książce Magdaleny Płonki „Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym„. Książkę oczywiście bardzo Wam polecam. Możecie ją nabyć za niecałe 60 zł (ja swoją znalazłam na allegro za 35,-). Ostatni temat to SKÓRY!

Skóry nie zawsze są pozostałością po mięsie, które trafia na sklepowe półki. Przykładem zabijania zwierząt dla skór są foki, które zabijane są w okrutny sposób każdego roku. Pozbawiane życia zazwyczaj są za pomocą metalowego haka lub miażdżenie czaszki pałką, taki sposób zabijania jest najlepszy dla przemysłu ponieważ uszkadza się w ten sposób najmniejszą powierzchnię foczego skalpu. W 2009 roku Unia Europejska zakazała polowań na foki. Następnie także wprowadziła zakaz importu ich skór na teren UE. [1]
true-seal3

Moda się zmienia, przemija i powraca. Jeszcze niedawno ubrania ze skór egzotycznych było oznaką złego smaku, dziś natomiast styl ten wraca na salony. Głównym obszarem zbytu tego typu odzieży jest rynek azjatycki.  Oczywiście ma to związek z nielegalnym handlem skórami egzotycznymi. Tego typu wyroby skórzane tworzą i promują takie marki jak: Dior, Versace, Gucci, Christian Lacroix czy Fendi, produkty te kierowane są do bogatych elit preferujących styl nouveau riche, czyli postawę pokazującą zamożność.
lvmh

Skóra bydlęca jest najczęściej wykorzystywaną skórą do wykonania toreb, obuwia oraz dodatków. Główne marki słynące z ekskluzywnych produktów skórzanych należą do koncernu LVMH. Mowa tutaj o Louis Vuitton, Kenzo, Givenchy oraz Donna Karan. Skóry zazwyczaj są importowane z Chin, Indii, Brazylii, Tajlandii, Korei, Meksyku oraz Wietnamu. Często klienci kojarzą noszenie skórzanego obuwia jako bardziej ekologicznego od jej imitacji. Niestety nie jest to prawdą. Grabarnie oraz farbiarnie niesamowicie zanieczyszczają środowisko. Skóra poddawana jest wielu procesom chemicznym od pozbawienia włosia przez wybielanie i konserwacje po impregnację. Większość środków potrzebnych do przygotowania skóry jest bardzo trudna do utylizacji. Równie trudną sprawą są odpady fabryczne.
m-skie-Louis-Vitton-torebka 44guang_02_LRG
Nie można zaprzeczyć jednak temu, że skórzana odzież oraz akcesoria są niesamowicie trwałe. Ponadto ubrania wykonane ze skór są ciepłe i wyglądają znacznie lepiej od sztucznych imitacji. Dlatego każdy powinien zastanowić się i postępować w zgodzie z własnym sumieniem oraz etyką. Jednak aby podjąć decyzję odnośnie tego co jest dla nas odpowiednie potrzebna jest nam wiedza oraz świadomość pochodzenia materiałów oraz w jaki sposób zostały one pozyskane.


[1]M. Płonka, Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym, em pe studio design Sp. z o.o.   Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, Warszawa 2013, s.76-77

[2]Tamże, s.82-83

[3]Tamże.

[4]Tamże, s.80

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s