ETYKA W MODZIE

Kochani!!! Kilka najbliższych poniedziałków (chyba aż 4) poświęconych będzie książce Magdaleny Płonki zatytułowanej „Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym” oraz mojej pracy magisterskiej, która poświęcona była zagadnieniu jakim jest szowinizm gatunkowy oraz jego znaczeniu we współczesnej kulturze i sztukach plastycznych. Książka bardzo pomogła mi w napisaniu rozdziału poświęconemu modzie, a raczej o wykorzystywaniu zwierząt w przemyśle odzieżowym. Nieważne czy jesteś projektantem, sprzedawcą w sklepie odzieżowym czy też konsumentem uważam, że Twoim obowiązkiem jest wiedzieć czy Twoja nowa para butów, szalik i płaszczyk są wynikiem cierpień jakiegoś stworzenia. Nie wydaje mi się abym była jakąś fanatyczną weganką, która wszystkim chce mówić jak mają żyć i jak żyć etycznie,lecz myślę, że całkiem w porządku by było z naszej strony szanować przyrodę i żywe stworzenia, które żyją obok nas (choć często tego nie widzimy bo dzielą nas od nich grube mury rzeźni).

Zacznijmy od zacytowania pierwszych stron książki Magdaleny Płonki:
,,Sądzę, że etyka w kontekście globalnym i ponadhistorycznym, z założenia musi mieć charakter powszechny. Chodzi tutaj o niezależny od osobistych przekonań system, który można bezwarunkowo stosować wobec ludzi i całego świata przyrody. System taki zakłada uczciwą i altruistyczną postawę wobec innych podmiotów naszego ekosystemu oraz przekłada się na świadome samoograniczanie się tak, aby pozostałe podmioty mogły godnie i swobodnie egzystować.”[1]

etyka okładka
W XX wieku powstała Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, która zakłada odpowiednie traktowanie drugiego podmiotu bez wyrządzania krzywdy, jednak są to kwestie, o których w dzisiejszym świecie niestety często się zapomina. Dzieje się tak, ponieważ każda jednostka dąży do osiągnięcia szczęścia na wielu płaszczyznach, w tym finansowej nie zwracając uwagi na interes innych istot żywych.

Życie w społeczeństwie konsumpcyjnym wzmaga nieetyczne działania, poprzez narastającą potrzebę posiadania coraz większej liczby dóbr materialnych, takich jak między innymi ubrania. Przeciętnego odbiorcę będącego częścią społeczeństwa masowego niestety charakteryzuje  brak zainteresowania oraz wiedzy odnoście procesu wytwarzania dóbr materialnych, które nabywa. W branży odzieżowej problemy etyczne wiążą się głównie ze sposobem traktowania zwierząt, przede wszystkim na fermach futrzarskich czy w wytwórstwie skór naturalnych. W procesie produkcji ubrań nie mamy jednak do czynienia wyłącznie z cierpieniem zwierząt, problemem jest również łamanie podstawowych praw pracowników czy wykorzystywanie do pracy osób nieletnich i dzieci. Takie praktyki mają zazwyczaj miejsce w krajach rozwijających się (m.in. Chiny, Indie czy Wietnam)[2] . Co roku do szerokiej opinii publicznej trafia coraz więcej materiałów odsłaniających kulisy produkcji futer. Główną rolę w nagłośnieniu tego problemu należy przypisać międzynarodowej organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).
akpa_2013_03_14_mskpu_jk_8379

POKAZ DYPLOMÓW MSKPU
MSKPU jest jedyną szkołą artystyczną w Polsce, która posiada statutowe zapisy o nauczaniu etycznych postaw biznesowych w modzie.
źródło: http://etykawmodzie.pl/galeria/

W książce “Moda Dzisiaj 2” pod redakcją Terry’ego Joneesa i Susie Rushton na wstępie Terry Jonees pisze “Dziś mamy ułatwiony dostęp do informacji o modzie, choć tak rzadko zadajemy sobie pytanie: gdzie i jak ona powstaje? Nie wystarczy znać nazwisko projektanta. Powinniśmy także wiedzieć, czy wyprodukowanie ubrania ze skóry powodowało cierpienie zwierząt, hodowanych wyłącznie do tego celu. Wiele firm ze świata mody zwraca już na to uwagę (…)”  .

Zwraca również na zagrożenia na jakie może napotkać rynek mody “W przyszłości zagrożeniem dla mody może stać się gospodarka rynkowa opierająca się jedynie na jednym czynniku- cenie. Być może podróbki oryginalnych produktów powodują chęć posiadania prawdziwych rzeczy, ale powinniśmy także wiedzieć, w jaki sposób fałszywki są wytwarzane: ile lat ma osoba, która zrobiła tę torbę. Czy zatrudniono ją z poszanowaniem prawa i zapewniono odpowiednie warunki sanitarne podczas pracy? Mamy wybór i szansę, by zmienić złe warunki pracy ludzi i hodowli zwierząt za pomocą… naszych portfeli.”[3]

Pozytywnym zjawiskiem jest “ wolna moda” czyli “slow fashion” to kolejny aspekt mody, z którym mamy współcześnie do czynienia.  Jest jednym ze sposobów na zminimalizowanie nieetycznej produkcji odzieży. Życie w zgodzie ze „slow fashion”, to życie w zgodzie z trzema zasadami: „Reduce” („redukuj”), „Re-use” („przerabiaj”) i „Recycle” („przetwarzaj”). W praktyce polega to na tym, aby przede wszystkim nauczyć się nabywać jak najmniej nowych ubrań lub inaczej – kupować tylko te, które rzeczywiście są potrzebne i które w pełni się wykorzysta. Ponadto zamiast kupna nowych rzeczy, warto spróbować przerobić to, co już się posiada oraz nie gromadzić ubrań, których nie da się przetworzyć i wykorzystać ponownie[4] . „Slow fashion” staje się coraz bardziej popularne w kulturze Zachodu. Dzięki takiemu postępowaniu, które wiąże się z pogłębianiem wiedzy odnośnie nabywanych produktów, można zminimalizować negatywne skutki konsumpcjonizmu.

MP-Soho-303-copy

RÓŻA PUZYNOWSKA
Marynarka vintage (po przyjęciu komunijnym kuzyna), koszula z bawełny organicznej Muji, muszka wykonana ze zużytych ściereczek do wycierania pędzli malarskich, legginsy KapphAhl z poliestru z recyclingu, buty nieskórzane CCC, zegarek antyk po pradziadku.
źródło: http://etykawmodzie.pl/galeria/

Francuska modelka i aktorka Brigitte Bardot jako jedna z pierwszych gwiazd sprzeciwiła się noszeniu futer. Według niej “Futro jest cmentarzem, a kobieta nie powinna nosić cmentarza”. Po roku 1980 dołączyły do niej rzesze celebrytów, a to za sprawą powstania organizacji PETA. W kampaniach PETA wzięły udział już takie gwiazdy jak : Pamela Anderson, Sophie Ellis Bextor, Dennis Rodmann, Eva Mendes, Penelope Cruz i wiele innych. Do dziś wielu projektantów i topowych modelek broni prac zwierząt. Zwolennikami futer  nadal są Anna Wintour, Karl Lagerfeld oraz wielu innych projektantów. Ignorują oni głosy sprzeciwu ponieważ ciągle jest zapotrzebowanie na ich produkty.

W modzie mamy do czynienia również ze społeczną odpowiedzialnością biznesu czyli Corporate Social Responsibility. Firma stosująca CRS świadomie redukuje swoje zarobki , kosztem inwestycji w ochronę praw swoich pracowników, ekologię oraz zwierząt [5] CRS ma również związek z szowinizmem gatunkowym. Według Magdaleny Płonki szacunek do życia nie tylko ludzi, ale i zwierząt może mieć znaczny wpływ na decyzje menadżerskie.[6]


[1]M. Płonka, Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym, em pe studio design Sp. z o.o. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, Warszawa 2013, s. 7.

[2]Tamże, s. 8-20.

[3]Terry Jones, Susie, Rushton, Moda dzisiaj, Tashen/ TMC Art

[4]Tamże, s. 114-115

[5] M. Płonka, Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym, em pe studio design Sp. z o.o.   Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, Warszawa 2013, s. 11

[6] Tamże, s.15

5 Komentarzy Dodaj własny

 1. extravegance pisze:

  Dziękuję za bardzo mądrego posta. Też czytałam tę książkę i bardzo ją cenię (również zastanawiałam się nad poświęceniem jej wpisu na blogu). Podoba mi się jak została wydana.

  A o czym pisałaś pracę magisterską?

  Pewnie juz większość z tego wiesz, ale może coś Cię zainteresuje w tym artykule: http://extravegance.com/ekologiczna-odziez/

  Polubienie

 2. extravegance pisze:

  Dziękuję za bardzo mądrego posta. Też czytałam tę książkę i bardzo ją cenię (i również zastanawiałam się, żeby poświęcić jej wpis na blogu, co pewnie zrobię w przyszłości). Podoba mi się jak została wydana.

  A o czym pisałaś pracę magisterską?

  Pewnie juz większość z tego wiesz, ale może coś Cię zainteresuje w tym artykule: http://extravegance.com/ekologiczna-odziez/

  Polubienie

  1. praca nosiła tytuł „ZNACZENIE SZOWINIZMU GATUNKOWEGO WE WSPÓŁCZESNEJ KULTURZE I JEGO ODZWIERCIEDLENIE W SZTUKACH PLASTYCZNYCH”. Poruszałam tematy bardziej dotyczące antygatunkowizmu w sztuce oraz aspektach edukacyjnych tego zjawiska.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s